Antalya'nın en iyi plajları

Antalya’nın en iyi deniz, plajları asağıda bulabilirsiniz.

Alanya İncekum Plajı

Alanya'nın yaklaşık 20.km batısında bulunan ve kumun inceliği ile dikkat çeken yürüyüş yapmanın keyfine varacağınız güzel bir plajdır. Çadır kampı yapmak için ideal bir yerdir. Bölgedeki oteller genelde dolu olmaktadır. Haziran, Temmuz, Ağustos dönemlerinde çok kalabalık olabilimektedir. Deniz'e girmek için çok ideal bir plajdır.  Deniz kıyısı yavaş derinleşmekte olup dalga şiddeti azdır. Alanya'da bulunduğunuz zaman mutlaka denize girmek  isteyeceğiniz bu yeri tavsiye ederiz.

Alanya Kleopatra plajı

Alanya'da bulunan Damlataş mağarasının hemen önünden başlayan dillere destan sahili ile Kleopatra Plajı görülmesi gereken yerler arasındadır. Alanya'nın mavi bayraklı plajlarından biri olup, yerlisinin Damlataş plajı diye dillendirdiği plajda çok sayıda yabancı turist görülmektedir. Şezlong ve şemsiye kiralamanın zorunlu olmadığı bu sahil yaz aylarında epey kalabalık olmaktadır. Zaman zaman yoğun dalgaların olduğu bu denizde yüzmek pek kolay değildir.

Lara plajı

Çam ormanları ve ince kum ile doğa güzelliğin adresi Lara Plajı. Antalya merkeze yakın olması ve halk plajları sayesinde yazın çok kalabalık olan bu plaj görülmeye değer. Yeme içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz ve soyunma kabini sorunu yaşamayacağınız bir plajdır. 

Konyaaltı Plajı

Türkiye 'nin en isim yapmış olan plajlarının başında gelen Konyaaltı plajı; kent içinde kolay ulaşım imkanıyla ilgi çekiyor. Konyaaltı Plajı Antalya’nın batısında yer alır. Sahili kumdan ziyade çakıldır.

Dünyanın sayılı plajları içinde yer alan konyaaltı plajı, şehir merkezinde olması nedeniyle yaya veya vasıta ile tüm insanların eğlence ve deniz mekanı olmaktadır.

Antalya merkezden başlayıp Beydağları gölgelerine uzanan Konyaaltı Plajı, sabahları oldukça sakin oluyor. Plajda yeme, içme ihtiyacınızı karşılayacak pek çok sosyal tesis, gazino, pansiyon bulunuyor. Akşamları eğlence sonrası sabaha karşı denize girme gibi durumlar söz konusudur.

Koru Plajı

Gazipaşa'nın Koru Mahallesi'nde bulunan Koru Doğal Havuzları doğanın oluşturduğu insan elinin de biraz şekillendirdiği ilgi çekici eşsiz bir doğa harikasıdır. Plaj Gazipaşa’ya yalnızca 3km uzaklıktadır.

Koru plajında deniz; kendi kendini filtre eden tek deniz olma özelliğine sahip olup üç doğal havuzu vardır.

Yörede “yalı taşı” denilen ilginç kayalar akarsuların getirdiği doğal çimento maddesi ile taşın birleşip donmasıyla oluşuyor.

Ulaş Plajı

Alanya merkezden batıya doğru 6 km uzaklıkta ve karayolu kenarında olan Ulaş Plajı incecik kumlu kumsalı ile deniz severlerin gözde mekanıdır.

Kayalık bir burun üzerinde piknik yeri olarak düzenlenmiştir; merdivenle inilen kıyıdaki koy plajdır. Plajın arkasındaki yamaça eski bir kale görüntüsü verilmiştir. Plaj, günübirlik geziye çıkan teknelerin de uğrak yeridir.

Phaselis Plajı

Olimpos Ulusal Parkı’nın çam ve sedir ormanları arasında yer alan antik Faselis kenti Kemer’in 16 km batısındadır.

Ağaçlarla bütünleşen sahili ile doğal güzellikler arasında insana huzur veren, yeşil ve mavinin birbirine en cok yakistigi yerlerden biri hiç şüphesiz Phaselis'dir. İncecik kum ve dalgasiz ve uzun süre derinleşmeyen denizi ile göz doldurmaktadır.

Sıcaktan bunalanlar için çok rahatlatıcı bir yerde ince kum, çakıl ve kayadan oluşan 3 farklı koy , 3 farklı deniz bulunmaktadır.

Patara Plajı

Patara Plajı

Likya uygarlığının başkentliğini yapan Fethiye-Kaş karayolu üzerinde bulunan Patara, bölgenin en güzel kumsalına ve tarihi değerlerine sahiptir. Plajın, hemen yanında patara antik kenti vardır.

Türkiye’nin en uzun kumluk plajları listesinde de en üst sıralarda bulunan ve Caretta carettaların üreme yerlerinden biri olduğu için plaj koruma altındadır.
Caretta carettaların akşamları sahibi oldugu bu eşşiz plaj göz alabildiğine uzanan bakir bir kumsala sahiptir. Hiç durmayan rüzgar nedeniyle rüzgar sörfü için de uygundur. Denizi genelde dalgalıdır.

Kaputaş Plajı

Kaş-Fethiye yolu üzerinde bulunan Kaputaş plajı ise Kaş’a gidenleri en çok büyüleyen plaj. Sarı kumu, temiz denizi, ada manzarası ile sırtını dağa dayamış ve tropik adalarda gördüğümüz o muhteşem sahilleri aratmayan kumsalı ile Kaputaş plajına hayran kalacaksınız. Sonsuz turkuaz güzelliği sizi kendinizden geçirebilir.
Denizi genellikle dalgalı ve deniz giriş çıkış zor. Yaz aylarında epey kalabalık olan bu plaj yerli yabancı herkesin gözdesi..

Portakal Plajı

Alanya Oba beldesinin doğu kıyısında yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda olan plaj Akdeniz Bölgesi'ndeki neredeyse tüm plajları gibi mavi bayrağa sahiptir.
Arkada Toroslar’ın görkemli yamaçları yükselir. Zaman zaman 100 metreyi bulan geniş kumsalları vardır. Çayların denize döküldüğü kesimlerde serin tatlı suya girilir.

Küçük Çakıl Plajı

Küçük Çakıl Plajı, Antalya ili Kaş ilçesinde, kente girdikten sonra sahil yolundan devam ederken otel ve pansiyonlarının önünde bulunan ilk plajdır. Kaş merkezde olan Küçükçakıl Plajı’na yürüyüş süresi sadece 5 – 10 dakika civarındadır. Çakıl taşlarıyla bezeli küçük şirin bir plajdır. Limana yakın olmasına rağmen temiz ve enfes bir denizi vardır.

Yeraltı kaynak suları denize bu bölgede ulaşır. Plajın hemen girişinde çıkan kaynak suyu deniz suyunu soğutmaktadır. Bu sebeple diğer plajlara oranla Küçükçakıl’ın suyu her zaman daha soğuk olmaktadır.

Bogaz Plajı

Manavgat Boğaz Plajı

Antalya-Manavgat’ın doğal güzelliği arasında yerini alan Boğaz Plajı, Manavgat Çayı ile birleşerek
güzel bir uyum sergilemektedir.

Manavgat’taki Boğaz Plajı 3 km uzunluğundaki sahili ve sahip olduğu ince kumu ile yürüyüş sevenler için ideal. Çevrede kentleşmenin olmaması plajın bakir kalmasına yetmekte. 50metre kadar uzaklıkta ise alabalık çiftlikleri vardır. Boğaz Plajı’nda zaman geçirirken yeşillikler arasında bir orman turu da yapabilirsiniz. Side Antik Kenti’ni de keşfetme şansını da elde edebilirsiniz.

Adrasan Plajı

Enfes bir koy, neredeyse içilecek kadar temiz ve berrak ve dibini rahatlıkla görebileceğiniz nitelikte bir deniz arıyorsanız Adrasan sizin için uygun bir yer.

2 km'lik kum, taş ve çakıllardan oluşan sahilde çıplak ayak yürümek çok mümkün olmasa da çam ağaçlarının sahille kucaklaştığı, deniz ve ormanın tüm güzelliği ile bir arada olması ve sakinliği Olympos'un komşusu olan bu yeri özel kılmaktadır. Sahilin sonunda denizle kuçaklaşan Adrasan deresi ise yazın en sıcak günde bile gölge misali serinlik vermektedir.